• Viktorka Hlaváčková

Mikrodobrodružství: OBECNÍ KATASTR CIRCLE TRAIL

Znáte důkladně všechny pozoruhodnosti nacházející se na území obce, kde žijete? A pokud ano, jste si tím opravdu jistí? Já jsem si myslela, že okolí svého bydliště znám perfektně. Byl to ale omyl mimořádných rozměrů! Na cestě po hranici obecního katastru, dlouhé cca 60 km jsem objevila ledacos. Vlastně jsem ani neměla páru, že obecní katastr sahá až k hranici sousedního státu. No vážně ne, a to mě nazývají "cestovatelkou". Myslím ale, že bych si spíš zasloužila označení "ignorant".


Cestou kolem obecního katastru jsem balancovala na státních hranicích i hranicích vedlejšího okresu.

Sbalila jsem si batoh s vybavením na bivakování v chladných nocích počínajícího března, zásobou jídla a výbavou na vaření. Vyrazila jsem směrem k lesu, kde se podle aplikace Mapy.cz nachází hranice obecního katastru. Čekalo mě 48 hodin na cestě, dvě noci venku a nebylo to o nic menší dobrodružství než třeba 2 dny pochodu Kavkazem. Daleké cesty jsou nejlepší, když se na nich člověk hodně diví. Čím více se divíte, tím více si to užíváte a tím víc zážitků si pak přivezete domů. Cestování v okolí bydliště má ale oproti dalekým výpravám jednu obrovskou výhodu - divíte se tuplovaně, poněvadž se divíte nejen tomu, co vidíte, ale i tomu, že jste to, co vidíte, dosud neznali.


Celou výpravu jsem zachytila na video a sestříhala do prvního dílu nového seriálu, který jsem pojmenovala VIKTORČINA MIKRODOBRODRUŽSTVÍ. Brzy se můžete těšit na další díl.

Mně se podařilo podivovat se například nad zříceninou kostela uprostřed lesa, kde jsem nikdy předtím nebyla. Podivovala jsem se ruinám bývalé osady, kde po odsunu Němců nikdo nežije. Divila se kráse ledopádu s obrovskými rampouchy, lesní cestě, která byla tak umrzlá, že se proměnila v přírodní tobogán. Mlze, která dokáže zahalit pastviny tak, že jsem si připadala jako bych se teleportovala do vnirozemí Islandu. Stopám, které po sobě zanechali s největší pravděpodobností vlci. Vylezla jsem pár šestitisícovek (výšku vrcholů jsem pro hlubší zážitek počítala na decimetry). Šla jsem nezanedbatelný kus trasy po státní hranici od patníku k patníku. Bivakovala první noc v lese pod širákem a druhou noc na hradní zřícenině. Nejsou to zážitky, po kterých by prahly cestovatelské magazíny, ale zdaleka to nejsou věci, které by člověk zažíval každý víkend. A pro mě jsou jediněčné, protože tuhle mini-výpravu si budu pamatovat ještě dlouho.


O tomto mikrodobrodružství si můžete poslechnout i v pořadu Casablanca na radiu Wave. Kromě mého obecního katastru taky o Velkých Přílepech a Třinci.JAK SI TRAIL ZPESTŘIT? Obecní katastr circle trail můžu doporučit každému, ať už je hranice vašeho obecního katastru jakkoli dlouhá. A divila bych se, kdybyste se na téhle cestě ničemu nedivili. Možná je ale vaše obec malinká, pozemky pod ní spadající obejdete za dvě hodiny a celé se vám to zdá marné. I v takovém případě si lze trail zpestřit. Vyzkoušet můžete pár následujících tipů a nebo ještě lépe - zkuste si vymyslet vlastní.


  • Pojmenujte různá místa podle toho, jaké vzdálené destinace vám při troše fantazie můžou připomenout. Potok může být Nilem, rybník Kaspickým mořem, opuštěný lom Mohavskou pouští, lesík sibiřskou tajgou a podobně. Až příště půjdete na vycházku, můžete doma říct: "Jdu se projít k Mohavské poušti."

  • Vezměte si s sebou historickou mapu vaší obce a porovnejte, co se od časů jejího vydání změnilo.

  • Pozorujte, kolik živočišných druhů na cestě potkáte. Jasně, ne každý má za barákem vlky. Ale když se ztišíte, sednete si v lese na pařez a budete se chvilku dívat, určitě spatříte několik druhů ptáků. Na louce najdete v trávě hmyzí exempláře, o jejichž existenci jste možná dosud neměli tušení. A vodní toky a mokřady jistě také oplývají živočišnou diverzitou.

  • Jestli nejste zrovna milovníci zvířátek, můžete se podobně zaměřit na stromy. Možná ani neznáte všechny druhy, které ve vaší obci rostou. Zjara pokvetou kytky a možná narazíte i na léčivé byliny, ze kterých si doma můžete uvařit čaj.

  • S sebou si taky můžete vzít rukavice a pytel na odpadky. Sbíráním smetí okolí svého bydliště trochu zútulníte sobě i ostatním lidem na vycházce.

  • Vydejte se za tmy a zaposlouchejte se do nočních zvuků. Třeba uslyšíte i sovu. A vůbec, kolik znáte souhvězdí? Nestálo by za to zkusit jich podle mapy noční oblohy najít co nejvíc?


Navzdory zažitému očekávání ho nenajdete v tropických pralesech, rozlehlých pouštích nebo Himálajích. Každý si ho ve větší či menší míře nese v sobě. Je to dovednost a jako každá dovednost se dá trénovat. Můžete ho zažít kdekoli, zadarmo a nepotřebujete k němu spoustu volného času. Zažít ho můžete cestou do práce i v obci, kde žijete. Přinese vám radost z běžného života, pomůže překonávat náročné chvíle i poznat sebe sama. Dobrodružství.

VIKTORČINA CESTA TAM
VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER