• Viktorka Hlaváčková

Testování: ADVENTURE FOOD. DEHYDROVANÁ JÍDLA I PRO VEGETARIÁNY

Sušit si vlastní jídlo mě baví, ale ne před každým trekem to stihnu. Abych ušetřila čas, sáhnu v takovém případě po dehydrovaných jídlech, která jsou na trhu. I když výrobců je na českém trhu dost, jako člověk, který se vyhýbá masu, to nemám s výběrem jednoduché. Vegetariánská nabídka je celkem žalostná. Proto mě zaujala nizozemská firma Adventure Food, která ve svém vegetariánském menu nabízí stejné množství položek jako v menu pro masožravce. A pustila jsem se do ochutnávání.DEHYDROVANÁ OUTDOOR JÍDLA OBECNĚ


Outdoorová dehydrovaná jídla napříč všemi výrobci mají dvě obrovská PLUS a jedno obrovské MINUS. Jedním plusem je, že jsou velmi lehká. Druhým je jednoduchost přípravy - do sáčku stačí nalít horkou vodu, promíchat a zazipovat. Za pár minut je jídlo připravené ke konzumaci. Minusem je ten sáček - kompozitní obaly nelze recyklovat a patří proto do směsného odpadu. Ekologicky šetrná varianta, která by svou funkcí plně nahradila současné obaly, zatím neexistuje. Bohužel, sáčky nebývají dostatečně trvanlivé, aby po vymytí byly vhodné pro dlouhodobější opakované používání. Zipy se mi pokaždé během krátké doby rozbily.


Chuť si před nákupem nejspíš neověříte, ale složení a nutriční hodnoty ano. U většiny těchto jídel/výrobců se nemusíte obávat, že vás čeká Dobrý Hostinec za čtyřnásobnou cenu. Minimalizace aditiv (konzervantů, umělých sladidel apod.) je naštěstí trendy. Pro ultralightisty je důležitý také poměr hmotnosti a nutričních hodnot.A JAK SI STOJÍ ADVENTURE FOOD?


Adventure Food dělí svou nabídku do několika skupin:

Masité menu — 7 produktů, ochutnala jsem 0

Rybí menu — 1 produkt, ochutnala jsem 1

Vegetarian menu — 7 produktů, ochutnala jsem 7

Snídaně, oběd a dezerty — 5 produktů, ochutnala jsem 5

Různé — 4 produkty, ochutnala jsem 2


V následující recenzi se orientuji pouze na jídla, která jsem ochutnala.


CHUŤ *****

Chuťově jsem se pro Adventure Food nadchla. Každé jejich jídlo má svou specifickou chuť, takže se jimi "nepřejím" tak snadno jako u některých jiných výrobců, u nichž mám pocit, že mi chutě rozdílných jídel splývají díky podobným kořenícím směsím. Chuť zásadním způsobem závisí na množství vody, kterým jídlo zalijeme. Je proto důležité nezapomenout spodní část sáčku před zalitím roztáhnout na maximum a nalít do sáčku tolik vody, kolik je doporučeno v návodu. S menším množstvím vody bude jídlo překořeněné a přesolené, s větším množstvím vody ztrácí chuť.


SLOŽENÍ ****

Pokud jde o složení, jsou některá jídla, jako třeba těstoviny, zcela bez aditiv. Snaha o jejich minimalizaci je u Adventure Food zjevná. V některých jídlech najdeme zcela nezávadná či zdraví prospěšná "éčka" jako např. antioxidant E306 nebo emulgátor E322 (lecitin). Naopak v jednom z mých nejoblíbenějších pokrmů, kterým je ovocné kari, se nachází velmi škodlivé E220 (oxid siřičitý). I když se v jídlech Adventure Food mnoho aditiv nenajde, o 100% přírodní složení se také nejedná. Velké plus je již zmíněná vegetariánská nabídka, v níž se v minimálním množství najdou i veganská jídla (zeleninový kuskus, zeleninový hotpot) a bezlepková jídla (ovocná kari rýže, zeleninový hotpot, míchaná vejce).


HMOTNOST VS. NUTRIČNÍ HODNOTY *****

Co se týká poměru energetické hodnoty a hmotnosti, patří jídla Adventure Food k těm lepším. Všechna hlavní jídla z rybího a vegetariánského menu (kromě míchaných vajíček) obsahují 600 kcal a průměr jejich hmotnosti je 144 g. I u bezmasých jídel se množství bílkovin pohybuje na dobré úrovni cca 10 - 15 g/100 g (maximum bílkovin obsahují míchaná vajíčka 23 g/100 g).


OBAL ****

Obal se otevírá snadno, o něco hůř se pracuje se zipem, protože se do něj dostávají sypké části jídla, což je u tohoto druhu obalů v podstatě standard. Rysky, určující, kolik vody je třeba do jídla nalít, jsou umístěny na vnější zadní straně obalu, což vede ke krkolomnosti při zalévání. Celý proces zalévání by se značně zjednodušil, pokud by rysky byly nakresleny na vnitřní straně. Za mě ztráta jedné hvězdičky. Všechny potřebné informace, které potřebuje konzument znát, jsou na obalu přehledně a srozumitelně uvedeny. Materiál obalu nehodnotím, ten je u všech ostatních výrobců, které znám, kompozitní.MINIRECENZE CHUTI JEDNOTLIVÝCH POKRMŮ


Kromě rybího menu jsem všechno jedla vícekrát. Některá jídla mi poprvé chutnala více než podruhé, k některým chutím jsem si našla cestu až během druhého ochutnání. Toto hodnocení je pochopitelně velmi subjektivní. Když byla příležitost, dávala jsem ochutnat i kamarádům a má hodnocení většinou vycházela přísnější, ale určitě by se našli i drsnější ochutnávači než já. Hvězdičky dávám pouze za chuť, nehodnotím jimi složení ani další parametry. Přesné složení a nutriční hodnoty najdete ke každému konkrétnímu jídlu na níže uvedených odkazech.
RYBÍ MENU

TĚSTOVINY AL SALMONE ***

Když se řekne "těstoviny s lososem", představím si něco naprosto luxusního. Zřejmě i z důvodu přílišného očekávání došlo k lehkému zklamání. Jídlo bylo vydatné a dobré, ale nezbavila jsem se pocitu, že jím těstoviny s kvalitní rybí konzervou. Komu vadí aroma rybiny, ten si asi úplně nepochutná.


VEGETARIÁNSKÉ MENU

TĚSTOVINY AI FUNGHI ****

Mám ráda italskou kuchyni, chuť hub a sýrové omáčky. V těchto těstovinách se všechno kloubí, ale ničím nepřekvapí ani nenadchne.


TĚSTOVINY ALLE NOCI *****

Tohle jídlo mě dostalo na první sousto! Pocitově jsem se přenesla do italské restaurace, někam do ulic poblíž Santa Marie del Fiore. Vlašské ořechy ozvláštnily chuť rajčatové omáčky kořeněné oreganem a tymiánem. Jo! Tohle jídlo mě přesvědčilo, že má smysl pokračovat v ochutnávání dalších jídel Adventure Food.


OVOCNÁ KARI RÝŽE *****

Ani na první ochutnání ovocného kari nezapomenu. Bylo babí léto, chystala jsem se k výstupu na Bobotov Kuk v Durmitoru a snídala chvíli po východu slunce s výhledem na bělavé skály. Můj první dojem byl, že je to dost podivná směs chutí a nedovedla jsem rozlišit, jestli to je nebo není dobré. Podruhé jsem nechápala, co se mi na tom nezdálo a potřetí už jsem tohle jídlo naprosto milovala. Ty obrovské sladké rozinky jsou v kombinaci s kari rýží taková slast, že je vyzobávám předem.


KEŠU NASI *****

Tak jako těstovinám alle noci zvyšují gastro-level vlašské ořechy a ovocnému kari rozinky sultánky, tohle jídlo skrývá svůj trumf v oříškách kešu. Prostě se těším na každé další sousto, v němž budu drtit kešu, jejichž chuť se postupně až do ztracena míchá s chutí rýže, čočky, zeleniny a arašídů. Tohle jídlo jsem jedla mnohokrát a asi se mi nikdy neomrzí.


ZELENINOVÝ HOTPOT *****

Je to prostě bramborová kaše se zeleninou. Oproti předchozím pokrmům to asi zní dost obyčejně, ale mně to přijde děsně dobrý.


MÍCHANÁ VEJCE *

Od míchaných vajec jsem čekala něco, co chutná jako míchaná vejce. Je to moje oblíbená snídaně. Tohle je podivná kašovitá hmota s kousky zeleniny, která míchaná vejce nepřipomíná ani náhodou. Chutná to tak, jak by zněl smyčcový orchestr, v němž každý nástroj hraje jinou skladbu. Tohle prostě ne. Můžu doporučit jedině jako jídlo pro případ nouze - zatímco ostatním jídlům by bylo těžké odolat, tohle vám zůstane v batohu až do chvíle, než dostenete opravdu, ale opravdu pořádný hlad.


ZELENINOVÝ KUSKUS ***

Není to špatné, ale ničím výjimečné. Rozinky a sušená rajčata jsou fajn, ale moc mi tam nesedí chuť koření.

SNÍDANĚ, OBĚD A DEZERTY

EXPEDIČNÍ SNÍDANĚ ****

Velmi vydatná snídaně! Doporučila bych klidně pro dvě osoby nebo před extrémním sportovním výkonem. Jsem sice milovnice sladkostí, ale na můj vkus je tohle přeslazené příliš.


KŘUPAVÉ MÜSLI *****

Luxusní! Banánové lupínky jsou v müsli parádní, porce je opět vydatná. Obsahuje stejné množství cukru jako expediční snídaně, zalévá se menším množstvím vody, a přesto se mi zdá méně sladké... Záhada.


VANILKOVÝ DEZERT ***

Rychlé doplnění energie. Chutí připomíná tvaroh s vanilkou. Ideálně se tím zaplácnout po některém z hlavních chodů — kvůli té trošce je škoda vůbec vytahovat z batohu výbavu na vaření. Dělám si řidší konzistenci, a pak to vypiju přímo z pytlíku (čímž je to i méně sladké).


JABLKO A MERUŇKA ***

Tahle chuť mě vrátila do dětství a babiččiných domácích přesnídávek, jen v téhle porci jsou větší kousky ovoce. Je to chutné, ale na můj vkus opět příliš sladké. A je toho ještě méně než vanilkového dezertu. Vlastně si ani nejsem jistá, jestli má celý ten proces přípravy kvůli takové trošičce smysl. Možná pro děti, ale hodně rozmazlené děti... Rozhodně bych dala přednost klasickému sušenému ovoci.


ČOKOLÁDOVÉ MOUSSE ****

Očekávat chuť pravého francouzského čokoládového mousse, by vzhledem k jednoduché přípravě bylo poněkud naivní. Čokoládové dezerty mám ráda a tohle chutná jako takový luxusní mix mezi krupičnou kaší a pudinkem.

RŮZNÉ

FAZOLOVÁ POLÉVKA ****

Chutí pozitivně překvapila. Je vydatná, dobře kořeněná, fazolky a houby jsou super kombinace. Jedla jsem ji dvakrát a v obou případech jsem po jídle měla pocit těžkosti v žaludku, polévkové aroma mi vycházelo ústy ještě několik hodin po jídle. A to je důvod, proč strhávám jednu hvězdičku.


ENERGETICKÁ TYČINKA *****

Naprostý luxus! Nepamatuju si chutě všech energetických tyčinek, které jsem kdy jedla, ale tahhle rozhodně patří mezi ty nejlepší. Velmi chutných 300 kalorií, které se vejdou do kapsy. Je mi líto snad jen to, že Adventure Food nevyrábí více druhů podobných tyčinek.

VIKTORČINA CESTA TAM
VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER