9_FILMOVÁ A FOTOGRAFICKÁ TECHNIKA

Tahle část mojí výbavy rozhodně nemá sloužit za příklad toho, jak si sbalit nalehko. Může ale posloužit jako příklad jednoho z důvodů, proč je dobré umět si nalehko sbalit - abyste s sebou mohli tahat těžké krámy, které vás baví. Například někteří skialpinisté tvrdí, že s sebou musí do hor tahat tolik těžkých věcí, že pro ně nemá smysl vůbec se snažit batoh odlehčovat. No já osobně si do zimních hor radši vezmu třeba dvanáctikilový batoh, než pětadvacetikiový. Že s sebou táhnu lopatku na sníh, pípák a sondu, lyže, pásy, a případně lezecké vybavení, přeci není důvodem, abych si na takovou cestu balila taky tříkilový stan, dvoukilový spacák nebo podobně těžký batoh. Nebo - když se budu učit hrát na saxofon, prostě ho nenechám během půlroční cesty doma (to bych se asi moc hrát nenaučila). V mém gearlistu hraje fotografická a filmová technika v podstatě podobnou roli jako ten saxofon. Učím se fotit a filmovat, a strašně mě to baví. Někteří lidé se sice domnívají, že celovečerní dokument lze bez problému natočit na telefon nebo kompakt, kdo ale o filmu něco ví, ten se tomu směje. Na druhou stranu, pro takovou věc je moje technika lehká naprosto neskutečně, a filmaři se jí budou smát taky. Hledám si pro sebe prostě ten správný balanc mezi kvalitou a hmotností.

Na trhu je spousta kompaktů a bezzrcadlovek, které jsou nesrovnatelně lehčí, a vzhledem k tomu, že každý má od své fotografické techniky jiná očekávání, nemá ani smysl, pokoušet se dávat nějaké tipy. Když ale vyrazím jen na výlet a chci si pořídit pár hezkých dokumentačních fotek, nosím s sebou kompakt Canon G7x Mark II. Vyhovuje mi na něm hlavně to, že si všechny parametry můžu nastavit manuálně a pohotově, podobně jako u zrcadlovky. A na kompakt je kvalita pořízených snímků opravdu vynikající.

FILMOVÁ A FOTOGRAFICKÁ TECHNIKA - 2198 g

 

Nikon D5300 tělo (na Velkém Kavkaze mi spadl ze srázu a rozbil se - koupila jsem ve Tbilisi místo něj starý Nikon D90)

Objektiv 18-70 mm vč. UV filtru (pádem ze srázu se roztřískal na střepy - používala jsem místo něj setový objektiv 18-55 mm, který ovšem na většinu ohnisek nezaostřoval)

Teleobjektiv 70-300 mm vč. UV filtru (poslala jsem jej během kavkazského přechodu domů, poněvadž jsem jej používala málo)

Polarizační filtr 67mm

Makro čočka 10x 

Baterie pro Nikon 

Nabíječka pro Nikon baterie

Nikon dálkové ovládání

SDHC karty 

 

Kamera Lamax X8 Electra včetně příslušenství 

Externí mikrofon RODE VideoMic GO 

Stativ Hama Traveller Compact

Monopod vyrobený z trekové hole

VIKTORČINA CESTA TAM
VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER