2. ETAPA - BULHARSKO 2016

 

   Do Bulharska jsem poprvé přišla ze srbského města Zaječar a pokračovala jsem pěšky na jih, do Sofie. Cestou jsem prošla desítky vesnic a pohoří Stara Planina, kde se na srbsko-bulharské hranici nachází nejvyšší srbský vrchol - Midžur.

   V Sofii jsem přespala jednu noc přes couchsurfing a pokračovala dál na jih, přes pohoří Vitoša, Rila, Pirin a Slavjanka až k řecké hranici. V Rile bylo v noci kolem nuly, a na kus cesty se ke mně přidala pastevecká fenka. Vystoupila jsem na Musalu, nejvyšší bulharský vrchol, ale moc se mi nelíbila, neb pár set metrů pod vrchol vedou lanovky. V Pirinu jsem potkala partu dvou Bulharů a jednoho Belgičana, s nimiž jsme společně prošli velkou část těchto hor. Pirin se mi líbil nejvíce ze všech letos navštívených pohoří, včetně Vihrenu (nejvyšší vrchol Pirinu), jenž byl ve večerních hodinách liduprázdný. Zajímavá byla i cesta k horám Slavjanka, neb tehdy jsem se poprvé setkávala s hysterickými místními (a že jsem jich v následujících dnech potkala hodně), kteří byli paranoidně přesvědčeni, že v lesích blízko řecké hranice se skrývá mnoho uprchlíků, čekajících na to, až kolem půjde nějaká hloupá dívka, aby ji mohli znásilnit, okrást, a konečně i zavraždit.

   Odtud jsem pokračovala stopem do Makedonie a Řecka, abych se cca po třech týdnech vrátila zpátky do Bulharska (vesnice Goleshovo) a pokračovala ve své pěší pouti do Istanbulu. Jižní část Bulharska (hory Rodopi) se krajinným rázem trochu podobají Karpatům a je tu také četné množství tureckých vsí. Obyvatelstvo je nadobyčejně přátelské a pohostinné, a spřátelila jsem ses jednou z místních rodin a strávila u nich tři dny. Dalšími zábavnými hostiteli mi byli strážci přehrady, kteří se ke mně chovali jako pohádkové víly převlečené za postarší strejce...

Celkově vzato, Bulharsko je pro mě nádherná země, jejíž každá oblast má v sobě kus svérázu, jejíž obyvatelé jsou zpravidla dobrosrdeční lidé a co navíc, cítila jsem se bezpečně jak ve vatě.

VIKTORČINA CESTA TAM

VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER

 

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Tento web používá COOKIES

kontakt: viktorka@pod7kilo.cz 

© Copyright 2020 Viktorka Hlaváčková