2_ORGANIZACE A BALENÍ ZAVAZADLA

  Čím menší zavazadlo si na cestu připravím, tím méně zbytečností se do něj vejde. Podstatným parametrem při jeho výběru  je hmotnost - čím lehčí, tím lépe. Na chození po horách je důležité také pohodlí - lehký batoh se špatným zádovým systémem natropí více potíží než ten pohodlný s několika gramy navíc. Po výběru zavazadla zbývá ještě otázka, jak všecky věci efektivně sbalit.

BATOH JE ZÁKLAD. NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI JEHO VÝBĚRU.

Při výběru vhodného batohu na treky je dobré zvážit několik základních parametrů:

1. Objem - kolik věcí budete na trek potřebovat? Hodláte-li spát venku, hodí se batoh se větším objemem než v případě, že přespáváte na chatách. Stejně tak budete potřebovat větší batoh, chystáte-li se na trek do zimních podmínek nebo do odlehlých oblastí, kam bude třeba nakoupit zásoby jídla na hodně dní. Na výlety do teplých krajin s dobrou infrastrukturou stačí malé zavazadlo. Potřebujete batoh kabinových rozměrů?

2. Hmotnost - je zbytečné tahat na zádech dvou a půl kilogramový batoh, když mnozí výrobci dnes nabízejí batohy o hmotnosti nižší než jeden kilogram. Zbytečně těžké batohy nestojí za to. Ale pozor, hmotnost není nadevše - nejlehčí batoh není nutně ten nejlepší.

3. Pohodlí - vždycky se vyplatí před nákupem vyzkoušet, jak dobře vám batoh na zádech sedí. Nebojte se požádat prodejce, aby vám do batohu poskytl nějakou zátěž (zkoušet prázdný nemá význam). Většina batohů se vyrábí ve více velikostech a některé v pánském i dámském provedení. Každému sedí jiný typ zádového systému. Takže zkoušejte!

4. Dispozice kapes a úchytů - budete mít kam připevnit pěnovou karimatku, kam uložit stan? Je třeba zvážit, zda rozložení kapes a úchytů na batohu vyhovuje vašim potřebám. Vždycky se vyplatí mít po ruce nějaké kapsy na zip (třeba na bederním popruhu) a nějaké prostorné snadno přístupné kapsy (třeba velká síťovaná se hodí na usušení navlhlého oblečení nebo na cokoli, co potřebujete mít rychle po ruce, např. nepromokavou bundu). Výhodou jsou skryté kapsy, kam lze schovat cennosti nebo doklady, a popruhy, jimiž lze komprimovat objem nebo za ně připevnit výstroj (trekové hole, karimatka...). 

5. Odolnost - je vámi vybraný batoh vyroben z kvalitních, dostatečně odolných materiálů? Jestliže vyrážíte do skal nebo těžko prostupného terénu, potřebujete odolnější výbavu než například poutníci putující do Santiaga de Compostela po upravených a prošlapaných cestách. 

6. Zkušenosti - dejte si poradit od zkušenějších, přečtěte si recenze, ale nečerpejte pouze z jednoho zdroje. 

MOJE BATOHY

 

Před první etapou jsem při hledání ideální fotobrašny narazila na fotobatoh Photo Sport 200 AW od LowePro, který je určen pro fotografy "na výletě". Nadchnul mě, a tak jsem si jej pořídila na přechod karpatského oblouku, ale i přes skvělé dispoziční uspořádání kapes, úchytů a integrované fotobrašny jsem ho po třech týdnech putování poslala domů a nahradila svou starou krosnou. Zaprvé jsem rychle zhubla a bederní popruh již nebylo možné pevně utáhnout, takže většina váhy spočívala na ramenou, což je nepohodlné. Druhým důvodem byl malý objem – řídila jsem se pravidlem „malý batoh, málo zbytečností“, nicméně po nakoupení zásob potravin na týden a déle byl tak přeplněn, že začal povolovat ve švech.

 

BATOH LOWEPRO PHOTO SPORT AW 200 S INTEGROVANOU FOTOBRAŠNOU

Pro druhou etapu jsem tedy vybírala batoh s větším objemem a s pohodlným zádovým systémem. Rozhodla jsem se pro Osprey Tempest 40 (pánská verze batohu Talon 44). Tento batoh sice nepatří mezi nejlehčí, ale zádový systém je vynikající a svým uspořádáním kapes a úchytů mi skvěle vyhovuje. Koneckonců 1010 g není na batoh pro expedici extra vysoká hmotnost, zvláště je-li pohodlný. Kromě kapes na bederním popruhu, síťovaných kapes na boku i vpředu a velké kapsy na víku, se mi líbí kapsa na hydrovak, která není umístěna klasicky v hlavní komoře, nýbrž za zádovým systémem, takže při doplňování vody není třeba celý batoh otvírat. Zvykla jsem si hodně využívat spodní vstup do batohu, výhodou je, že člověk nemusí vytahovat věci z horní části batohu, potřebuje-li něco, co je na dně. Celkově je to hodně univerzální batoh a ráda jej používám na různé výlety dodnes.

BATOH OSPREY TEMPEST 40 MI VYHOVUJE POHODLNÝM ZÁDOVÝM SYSTÉMEM

Na třetí etapu jsem zvolila batoh Gossamer Gear Gorilla 40, obecně oblíbený zejména pro dálkové treky jako PCT (Pacific Creast Trail). Nedisponuje kapsou na spodní straně víka ani spodním vstupem do hlavní komory jako Osprey Tempest, za to je o 400 g lehčí (v mém případě velikost S). Vynikající jsou objemné vnější kapsy a měkké polstrování na bederním pásu a ramenních popruzích. Od většiny batohů se liší vyjímatelnou minikarimatkou v zádovém systému. Na tuhle vychytávku si člověk rychle zvykne - minikarimatku lze snadno vyjmout a používat jako sedátko (hodí se zvláště za chladného nebo deštivého počasí). Lze ji také používat pod nohy nebo pod hlavu při bivakování, takže jsem si zkrátila karimatku Therm-a-Rest Z-Lite, na které běžně spím, a ušetřila tím něco na hmotnosti. Namísto minikarimatky na sezení nabízí Gossamer Gear také karimatku velikosti torza, jíž lze zádový systém také vyplnit, nicméně tato varianta se mi nezdála stoprocentně přesvědčivá vzhledem k tomu, že složené torzo oddaluje těžiště batohu od zad (batoh se pak zdá na zádech o trochu těžší). Další vychytávkou, kterou firma nabízí, a jíž si nemůžu vynachválit, je vodotěsná vložka Gossamer Gear Pack Liner. Vložka má rolovací uzávěr jako lodní pytle, a během přechodu Kavkazu zdárně chránila před nepřízní počasí všecky mé věci v batohu. Komu by nestačily dvě objemné kapsy na zip na bederním pásu, může si k batohu dokoupit ještě kapsu připevnitelnou na popruh Gossamer Gear Shoulder Strap Pocket. 

Oba batohy, Tempest i Gorillu, jsem po půlročním testování v horách vyhodnotila jako špičkové a pohodlné batohy. Nicméně před jejich nákupem doporučuji vyzkoušet, protože každému sedí na zádech něco jiného. Oba typy se vyrábí ve více velikostech. Tempest považuji za univerzálnější a odolnější, pokud nejste vysloveně ultralightista a máte v plánu nosit batoh těžší než 16 kg (doporučená maximální hmotnost pro Gorillu). Na druhou stranu, Gorilla má jen jednu síťovanou kapsu (Tempest jich má pět) a ostatní jsou z odolného materiálu, takže jsou odolnější vůči oděru (například kapsu na bederním pásu u Tempestu jsem si zničila častým nošením klíčů v ní). Gorilla je koncipována pro ultralightisty a zvláště pro treky, výhodou je vychytané příslušenství, které Gossamer Gear nabízí, nižší hmotnost a velmi měkké polstrování. . 

GOSSAMER GEAR GORILLA 40 PATŘÍ MEZI ULTRALIGHT BATOHY S MINIMEM KOMPROMISŮ

PYTLÍKOVÁNÍ A OCHRANA VĚCÍ PŘED DEŠTĚM

Obsah batohu je vhodné rozmístit do nepromokavých pytlíků a rozdělit jej podle způsobu použití jednotlivých věcí (pro snazší orientaci v batohu). Na spací pytel, bivakovací vak a oblečení používám pytlíky Sea to summit Ultra-Sil Nano Dry Sack s rolovacím uzávěrem, a na techniku zavírací sáčky Aloksak. Výhoda Aloksaků je, že nebrání ovládání dotykových dispejů ani vás neomezují, pokud za deště chcete telefonem v sáčku vést hovor. Používám také ultralehkou pláštěnku pro 60 L zavazadlo od Jurka, jež spolehlivě zakrývá batoh i s výstrojí, kterou mívám připnutou na vnější straně batohu (např. karimatka). 

U batohů, které mají pouze horní vstup, používám vodotěsnou vložku Gossamer Gear Pack Liner, a věci v batohu rozděluji do síťovaných sáčků Cocoon Mesh Stuff Sack, protože se v nich snáze orientuje než v neprůhledných nepromokavých pytlíkách.

FOTOBRAŠNA

Na zrcadlovku jsem si koupila fotobrašnu Osprey Ultralight Camera bag XL, která mi vyhovuje jak nízkou hmotností a dostatkem kapsiček na drobnosti jako paměťové karty či náhradní baterky, tak i širokým poutkem, za něž lze brašnu bez problému připevnit k bedernímu popruhu. Foťák tak mám pořád po ruce a nikde mě netlačí zbytečné popruhy. Zároveň takto vpředu umístěný foťák částečně vyvažuje hmotnost batohu na zádech, takže je tento systém pohodlný.

 

VIKTORČINA CESTA TAM
VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER