3. ETAPA - ÁZERBAJDŽÁN 2017

 

   Z gruzínského města Lagodekhi jsem přešla hranici do Ázerbajdžánu. Pokračovala jsem v stopách lišek, medvědů a vlků fantastickými, zasněženými a divokými horami, dokud mě nelapili pohraničníci. Po této zkušenosti jsem se ve snaze respektovat pohraniční zónu prodírala kopcovitými a houštinatými lesy od vesnice k vesnici. A když už jsem konečně došla k horám mimo pohraniční zónu v NP Sahdag, zase mě lapili místní rangeři s tím, že mají nařízení z ministerstva nevydávat povolení pro vstup. Zasněžené hory jsou prý nebezpečné, a bez horského vůdce nemám šanci se tam legálně dostat. A že už jsem nechtěla provokovat dobrotivost místních, kteří mi vždycky velkoryse pomáhali, a způsobovat jim další komplikace jako když jsem nerespektovala zákaz vstupu do pohraniční zóny, rozhodla jsem se Sahdag obejít.

 

   A tak jsem se první dny v Ázerbajdžánu proháněla snad těmi nejkrásnějšími horami v životě, avšak do míst, o nichž tuším, že jsou vůbec nejkrásnější v celém Zakavkazsku, se mi dostat nepodařilo. Náplastí na toto zklamání mi bylo, že jsem poznala mnoho přátelských lidí, kteří mi dali možnost nahlédnout do svého způsobu života a díky nimž jsem se v Ázerbajdžánu cítila bezpečně a prožila mnohé veselé okamžiky. Snad se mi i trochu podařilo vytrhnout je z všedností jejich, pro mě tak zajímavé, každodennosti. I příroda se se mnou podělila o svá malá tajemství - v žádné zemi jsem dosud neviděla tolik vlků, ani jsem nikde jinde tolikrát neusínala za vytí šakalů. V listopadu 2017 jsem konečně došla do svého cíle, na pobřeží Kaspického moře.

   Ázerbajdžán se mi vyjevil jako jedna z nejkrásnějších krajin a místní lidé jako nadobyčejně milí a přátelští. Bohužel však mnohá nařízení a zákony vytvářejí pro člověka, jenž by krásy této země rád objevoval svobodně, příliš mnoho neviditelných bariér, a kladou příliš mnoho byrokratických překážek. Ázerbajdžán jsem opustila nedobrovolně, a s ročním zákazem vstupu do země.

VIKTORČINA CESTA TAM

VIKTORKA ULTRALIGHT HIKER

 

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Tento web používá COOKIES

kontakt: viktorka@pod7kilo.cz 

© Copyright 2020 Viktorka Hlaváčková